चालकमा उच्च रक्तचापको समस्या

प्रकाशित मिति: २३ पुष २०७५, सोमबार ०९:२५   सम्पादक: admin

लमही, २३ पुस (रासस) : दाङमा सवारी चालकमा उच्च रक्तचापको समस्या देखिएको छ । जिल्लाको तुलसीपुर– ३ राम्रीमा २३ जनाको मृत्यु हुनेगरी भएको दुर्घटनापश्चात प्रहरीले थालेको सचेतना अभियानअन्तर्गत तुलसीपुरमा भएको चालकको स्वास्थ्य जाँचका क्रममा यस्तो समस्या देखिएको हो । राप्ती लोकमार्गअन्तर्गत तुलसीपुर उपमहानगरपालिका–४ गोठीखोलामा गरिएको स्वास्थ्य परीक्षणको प्रतिवेदनअनुसार ३६ चालकमा उच्च रक्तचापको समस्या देखिएको ट्राफिक प्रहरी कार्यालय तुलसीपुरका प्रमुख चन्द्रबहादुर केसीले बताउनुभयो । “चालकमा उच्च रक्तचाप देखिएको छ”, उहाँले भन्नुभयो, “चालकमा उच्च रक्तचाप देखिँदा उनीहरू आत्तिने र तीव्र गतिमा सवारी चलाउने गर्छन्, यसरी तीव्र गतिमा चलाउँदा दुर्घटनाको जोखिम बढ्छ ।” ती चालकको प्रतिक्रिया बुझ्दा दिउँसो र साँझ नियमित मादकपदार्थ सेवन गर्ने गरेको स्वाथ्यकर्मी माया घर्तीले बताउनुभयो । “हामीले उच्च रक्तचाप हुनेसँग साँझ बिहान मादकपदार्थ सेवन गर्नुहुन्छ ? भनी सोधेका थियौं”, उहाँले भन्नुभयो, “उहाँहरूले साँझ र दिउँसो नियमित मादकपदार्थ सेवन गर्ने र नियमित मासु खाने गरेको प्रतिक्रिया दिनुभएको थियो ।” नियमित मादकपदार्थ सेवन र मासु खाँदा उच्च रक्तचाप बढ्ने उहाँको भनाइ थियो । साथै सवारी चलाउँदा आत्तिने कारणले पनि उच्च रक्तचाप बढेको हुनसक्ने उहाँले बताउनुभयो । 

साथै स्वास्थ्य परीक्षणका क्रममा तीनजनामा कम रक्तचाप भएको पाइएको ट्राफिक प्रमुख केसीले बताउनुभयो । त्यस्तै सात जनाको आँखामा रङ थाहा नहुने समस्या देखिएको थियो । यसले पनि दुर्घटना बढाउने उहाँको भनाइ छ । एकसय ६० चालकमा गरिएको स्वास्थ्य परीक्षणमध्ये १४ जनामा चस्मा प्रयोग गर्नुपर्ने अवस्था देखापरेको छ । राम्री दुर्घटनापछि पछिल्लो समय प्रहरीले दुर्घटना न्यूनीकरण गर्न सचेतना अभियानलाई तीव्रता दिएको छ । यसअघि यसरी स्वास्थ्य परीक्षण नगरेको तुलसीपुरका अटो रिक्सा चालक मोहनलाल बोहराले बताउनुभयो । “यसअघि हामीले यसरी स्वास्थ्य परीक्षण गरेका थिएनौँ”, उहाँले भन्नुभयो, “तर सवारी चलाउने व्यक्तिले समय समयमा यसरी नै सवारी जाँच गराउनुपर्छ भन्ने चेतनाको विकास भएको छ ।” आइतबार राप्ती लोकमार्गअन्तर्गत तुलसीपुर–४ गोठीखोलामा चालकलाई निःशुल्करूपमा रक्तचाप र आँखा जाँच गरिएको हो । सामुदायिक प्रहरी साझेदारी कार्यक्रमअन्तर्गत वडा नं–४ समितिको आयोजना तथा ट्राफिक प्रहरी कार्यालय तुलसीपुरको संयोजनमा उक्त शिविर सञ्चालन गरिएको हो । स्वास्थ्य चेकजाँचमा राप्ती अञ्चल अस्पताल तुलसीपुर र राप्ती आँखा अस्पताललगायतले सहयोग गरेका थिए । बिहान १० बजेदेखि साँझ ४ बजेसम्म शिविर सञ्चालन भएको हो । त्यस अवसरमा प्रदेश नं–५ का प्रहरी प्रमुख पिताम्बर अधिकारीले सम्भावित दुर्घटना न्यूनीकरण गर्न यो अभियानलाई तीव्रता दिइएको बताउनुभयो । साथै सबै चालकले नियमित स्वास्थ्य चेकजाँच गराउनुपर्ने उहाँको भनाइ छ । “पछिल्लो समय दाङमा ठूलाठूला सडक दुर्घटना भइरहेका छन्”, उहाँले भन्नुभयो, “यसैले हामीले सचेतना अभियानलाई निरन्तरता दिएका छौं ।” 

तपाईको प्रतिक्रिया

होटल हायात रिजेन्सीमा मदजूरको आन्दोलनका कारण विगत पाँच दिनदेखि होटल सेवा प्रभावित भएको छ । सेवा सुविधा र.....

–वीरेन्द्र कर्ण नेपाल–भारत दुवै देशको उच्च प्राथमिकतामा रहेको भारतको मोतीहारीदेखि बाराको अमलेखगञ्जसम्म.....

नयाँदिल्ली, २ असार (रासस÷एएनआई) – भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीले तल्लो सदन लोकसभाको सदस्यका रुपमा सोमबार.....

चीन, ३ असार (रासस÷एएनआई) : चीनमा सोमबार राती आएको भूकम्पका कारण कम्तीमा एघार जनाको मृत्यु भएको छ । देशको सिन्चुआन.....

३ असार (रासस÷एएफपी) : इजिप्टमा लोकतान्त्रिक प्रक्रियाबाट निर्वाचित प्रथम राष्ट्रपति मोहम्मद मोर्सीको मङ्गलबार.....

नयाँ दिल्ली, ३ असार (रासस÷एएफपी) : भारत सरकारले इन्सेफ्लाइटिसको महामारीबाट १०० जना भन्दा बढी बालबालिकाको ज्यान.....

सुदर्शन बजगाई  - काठमाडौं जिल्ला गोकर्णेश्वर नगरपालिका वडा नं.८ आत्तरखेलमा निम्न मध्यम वर्गीय परिवारमा मिति.....

सुदर्शन बजगाई  - काठमाडौं जिल्ला कागेश्वरी मनोहरा नगरपालिका वडा नं.२ आकासी बगरमा मध्यम वर्गीय किसान परिवारमा.....

सुदर्शन बजगाई - सरकारले बैशाख ३१ गतेको लागि तय गरेको स्थानीय निकयको चुनाबले देशको राजनीति मात्र होइन हरेक टोल.....

२०४६ सालबाट नेविसंघबाट राजनीति सुरु गरेका दिपक रिसाल गोकर्णेश्वर नगरपालिकाको लागि मेयरको चर्चामा छन् । चतुर.....

समाजसेवी कोमल लामिछानेले जनताको अनुरोध अनुसार आफु पनी मेयरको दावेदार बन्ने तरखरमा रहेको गोकर्णेश्वर अनलाइनलाई.....

© २०७3 सर्वाधिकार सुरक्षित, wwww.Gokarneshworonline.com, Design By: www.ekumar.com.np