नाग्लीवाङमा तामसी भोजन चल्दैन

प्रकाशित मिति: २ आश्विन २०७५, मंगलवार १०:१३   सम्पादक: admin

कुश्मा, २ असोज (रासस) : एक्काइसौँँ शताब्दीमा आइपुग्दा पनि वास्तविकता सुन्दा अचम्म लाग्न सक्छ तर अचम्म नमान्नुहोस्, जलजला ८ (साविक नाग्लीवाङ ७) शालिग्रामधामस्थित गाउँमा आजसम्म पनि तामसी भोजन गरिँदैन । मासु बिनाको भोजन नै नहुने वर्तमान समयमा सात्विक भोजन गर्ने गाउँ फेला पार्न कठिन भएपनि शालिग्रामधामका ४५ घरधुरीले भने अहिलेसम्म सात्विक भोजन गरेरै निर्वाह गर्दै आएका छन् । हत्या, हिंसा, काटमार निषेध गरिएको उक्त गाउँका सबै घरधुरीका बासिन्दा आफ्नो भान्सामा लसुन र प्याससमेत प्रयोग गर्दैनन् । व्यावसायिक तरकारीखेतीको उच्च सम्भावना रहेको सो ठाउँमा लसुन र प्याजकाको खेतीसमेत गरिएकोे छैन । “सबैखाले तरकारी खेती गरिन्छ तर लसुन र प्यास नखाने भएकाले सोको खेतीपातीसमेत गरिएको छैन ।” जलजला–८ नाग्लीवाङका हरिनारायण रेग्मीले भन्नुभयो, “यहाँका बासिन्दा हिन्दू धर्मभित्रको वैष्णव सम्प्रदायसँग नजिक भएकाले काटमार र लसुन प्याजसमेत सेवन नगरेका हुन् ।”

“हिंसारहित गाउँ बनाउनका लागि शालिग्राम उपाध्याय (शालिकराम गुरु) को ठूलो देन छ ।” जलजला–७ निवासी डिल्लीराम रेग्मीले भन्नुभयो, “हामी हिंसारहित समाज निर्माण गर्नुपर्छ भन्ने मान्यतामा छौँ र यसका लागि हाम्रो गाउँ सबैका लागि प्रेरणाको स्रोत बन्न सक्छ ।” साविक धौलागिरि अञ्चल सदरमुकाम बागलुङबजारदेखि पूर्व कालीगण्डकीपारिको सो स्थान हिंसारहित गाउँ मात्र नभएर प्राकृतिक भूवनोटले समेत निकै मनमोहक छ । प्राकृतिक सुन्दरताले भरिपूर्ण पल्लो नाग्लीवाङमा व्यावसायिक कृषिको समेत प्रशस्त सम्भावना छ । ग्रामीण रहनसहन, बोलीमा सरलता, चेहरामा प्रसन्नता देखिने यहाँका अधिकांश स्थानीयवासीको दैनिकी भने कृषिमै बित्छ । धर्म, संस्कृति, रीतिरिवाज र चालचलन अध्ययन गर्नेहरू यहाँ प्रशस्त छन् अहिले पनि यहाँका दर्जन बढी रेग्मीबासी संस्कृत शिक्षा अध्ययन÷अध्यापनका लागि बागलुङ, पर्वतको कुश्मा, पोखराको विन्ध्यवासिनी, काठमाडौँ, भारतको वानरस, दिल्ली, अयोध्यालगायतका ठाउँमा छन् ।

तपाईको प्रतिक्रिया

गण्डकी प्रदेशका सामाजिक विकासमन्त्री नरदेवी पुन मगरले महिलाको आयस्रोत नबढेसम्म देश विकास हुन नसक्ने.....

प्रदेश नं २ का मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतले विकास निर्माणका काममा एकजुट भएर अघि बढ्न स्थानीय तहका प्रमुखलाई.....

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (नेकपा) का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ ले भारतका प्राधनमन्त्री नरेन्द्र मोदी.....

–रमेश लम्साल विसं २०७२ को ‘गोरखा भूकम्प’का कारण बन्द भएको तातोपानी नाका सञ्चालनमा आउने भएपछि स्थानीयवासी.....

काठमाडौँ, ११ जेठ (रासस) : किरात समुदायको महान् चाड साकेला उभौली–५०७९ का अवसरमा किरात राई यायोक्खाले आज टुँडिखेलमा.....

काठमाडौँ, ११ जेठ (रासस) : गोकर्णमा निर्माण भइरहेको राष्ट्रिय शहीद तथा शान्ति एवं निजामती स्मारक (उद्यान) को काम चार.....

सुदर्शन बजगाई  - काठमाडौं जिल्ला गोकर्णेश्वर नगरपालिका वडा नं.८ आत्तरखेलमा निम्न मध्यम वर्गीय परिवारमा मिति.....

सुदर्शन बजगाई  - काठमाडौं जिल्ला कागेश्वरी मनोहरा नगरपालिका वडा नं.२ आकासी बगरमा मध्यम वर्गीय किसान परिवारमा.....

सुदर्शन बजगाई - सरकारले बैशाख ३१ गतेको लागि तय गरेको स्थानीय निकयको चुनाबले देशको राजनीति मात्र होइन हरेक टोल.....

२०४६ सालबाट नेविसंघबाट राजनीति सुरु गरेका दिपक रिसाल गोकर्णेश्वर नगरपालिकाको लागि मेयरको चर्चामा छन् । चतुर.....

समाजसेवी कोमल लामिछानेले जनताको अनुरोध अनुसार आफु पनी मेयरको दावेदार बन्ने तरखरमा रहेको गोकर्णेश्वर अनलाइनलाई.....

© २०७3 सर्वाधिकार सुरक्षित, wwww.Gokarneshworonline.com, Design By: www.ekumar.com.np