पशुपतिमा धार्मिक महत्वका बिरुवा रोपण

प्रकाशित मिति: २८ श्रावण २०७६, मंगलवार ०९:४१   सम्पादक: admin

पशुपतिनाथ मन्दिर क्षेत्रमा पर्ने श्लेषमान्तक (मृगस्थली) वनमा धार्मिक महत्वका बिरुवा रोपिएको छ । प्राकृतिक संरक्षण समाजको अगुवाइमा सोमबार २१ प्रजातिका धार्मिक बिरुवा रोपिएको हो । समाजले प्रदूषणविरुद्धको अभियानलाई सार्थक र परिणाममुखी बनाउनलाई ‘स्वच्छ, सफा र हराभरायुक्त वातावरण भावी पुस्तालाई हस्तान्तरण’ अभियानअन्तर्गत पशुपति क्षेत्रमा वृक्षरोपण गरिएको जनाएको छ । समाजका अध्यक्ष कुमार कटवालले पशुपति क्षेत्रमा विभिन्न धार्मिक प्रजातिका एक हजार आठ बिरुवा रोपिने जानकारी दिनुभयो । तीनदेखि पाँच वर्षभित्रमा सबै बिरुवा रोप्ने हाम्रो लक्ष्य हो । पहिलो चरणअन्तर्गत २१ बिरुवा रोपियो, आगामी भदौ २३ गते दोस्रो चरणमा थप बिरुवा रोप्ने काम हुन्छ । उहाँले भन्नुभयो, “हामीले पशुपति क्षेत्रमा रोपिएको बिरुवा बाँदरले भत्काउने भएको हुँदा बिरुवा रोप्नेभन्दा पनि संरक्षणमा बढी जोड दिएका छौँ । रोपेको बिरुवा बाँदरले फाल्न नसकोस् भनेर वरपर सिस्नो लगाइएको छ ।” पहिलो चरणअन्तर्गत सोमबार गरिएको वृक्षरोपणमा रुद्राक्ष, बेल, कपूर, वर, पीपल, काव्रो, स्वामी, जामुनो, अमला र चाप लगायतका बिरुवा रोपिएको छ ।

समाजले देशव्यापी रुपमा एक लाख आठ हजार रुद्राक्षको बिरुवा रोप्ने तयारी गरेको छ । स्थानीय तहसँग साझोदारी गरी इच्छुक किसानलाई बिरुवा वितरणको तयारी गरिएको समाजका सचिव होमबहादुर भुसालले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार समाजले शहरी क्षेत्रलाई प्राथमिकतामा राखेर एक घर एक कागतीको बिरुवा वितरणको तयारीसमेत गरेको छ । कौसी खेती विस्तारको अवधारणअन्तर्गत पाँच लाख बिरुवा वितरण गर्ने तयारी गरिएको उहाँले बताउनुभयो । विसं २०६४ मा स्थापना भएको प्राकृतिक संरक्षण समाजले मानव स्वास्थ्य र हरित पर्यावरणको क्षेत्रमा काम गर्दै आएको छ । कार्यक्रममा प्राकृतिक संरक्षण समाजका संरक्षक नेपाली सेनाका अवकाश प्राप्त सेनापति रुक्माङ्गत कटवाल, समाजका सल्लाहकार नेपाल प्रहरीका एसएसपी रमेश खरेल, पशुपतिनाथ सेवक सङ्घका अध्यक्ष केदारमान भण्डारीलगायतको उपस्थिति रहेको थियो । मृगस्थलीमै भूसंरक्षण दिवसका अवसरमा वन तथा वातावरण मन्त्रालय, लायन्स क्लब अफ काठमाडौँ, न्यू वेभ्स र पशुपति क्षेत्र विकास कोषको सहकार्यमा वृक्षरोपण गरिएको थियो ।

तपाईको प्रतिक्रिया

तह्रो दक्षिण एशियाली खेलकुदअन्तर्गत आज सम्पन्न फूटबल खेलमा नेपालले स्वर्ण पदक हात पारेको छ ।.....

मानव विकास सूचाङ्कमा नेपाल १४७ औँ स्थानमा रहेको छ । संयुक्त राष्ट्र सङ्घीय विकास कार्यक्रम (युएनडीपी)ले आज यहाँ.....

प्रदेश नं–३ का मुख्यमन्त्री डोरमणि पौडेलले आर्थिक समृद्धिको आधारका रुपमा पर्यटन क्षेत्रलाई थप विकास र विस्तार.....

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले १३ औं दक्षिण एसियाली खेलकुद प्रतियोगिता (साग) मा स्वर्ण पदक जित्ने खेलाडीहरुलाई.....

धितोपत्र बजारमा आज शेयर कारोवार मापक नेप्से परिसूचक १० अङ्कले बढेको छ । नेपाल स्टक एक्सचेन्जका अनुसार नेप्से.....

(Xinhua) -- Chinese stocks closed mixed Wednesday, with the benchmark Shanghai Composite Index up 0.24 percent at 2,924.42 points. The Shenzhen Component Index closed 0.64 percent lower at 9,852.7 points. The combined turnover of stocks covered by the two indices stood at 466.58 billion yuan.....

सुदर्शन बजगाई  - काठमाडौं जिल्ला गोकर्णेश्वर नगरपालिका वडा नं.८ आत्तरखेलमा निम्न मध्यम वर्गीय परिवारमा मिति.....

सुदर्शन बजगाई  - काठमाडौं जिल्ला कागेश्वरी मनोहरा नगरपालिका वडा नं.२ आकासी बगरमा मध्यम वर्गीय किसान परिवारमा.....

सुदर्शन बजगाई - सरकारले बैशाख ३१ गतेको लागि तय गरेको स्थानीय निकयको चुनाबले देशको राजनीति मात्र होइन हरेक टोल.....

२०४६ सालबाट नेविसंघबाट राजनीति सुरु गरेका दिपक रिसाल गोकर्णेश्वर नगरपालिकाको लागि मेयरको चर्चामा छन् । चतुर.....

समाजसेवी कोमल लामिछानेले जनताको अनुरोध अनुसार आफु पनी मेयरको दावेदार बन्ने तरखरमा रहेको गोकर्णेश्वर अनलाइनलाई.....

© 2019 सर्वाधिकार सुरक्षित, wwww.Gokarneshworonline.com, Design By: www.ekumar.com.np